Layihə

Qadın yığmamız Hindistanı məğlub etdi – YENİLƏNİB

09.09.2016 , 16:08

Bakıda keçirilən 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında VII turun təqvimi müəyyənləşib.

Korner.az-ın məlumatına görə, sentyabrın 9-da kişilərdən ibarət əsas millimiz Xorvatiya ilə qarşılaşacaq. İkinci komandamız Venesuellanı, üçüncü yığmamız isə eşitmə qabiliyyəti zəif olan şahmatçılar ittifaqının (ICCD) komandasını sınağa çəkəcək.

Olimpiadanın vahid lideri Hindistan ABŞ-la, Hollandiya Latviya ilə, Rusiya Çexiya ilə, Çin İngiltərə ilə, Ukrayna Kanada ilə, Gürcüstan Rumıniya ilə üz-üzə gələcək.

6 turdan sonra kişilərdən ibarət əsas millimiz 9 xalla 13-cü, ikinci komandamız 8 xalla 34-cü, üçüncü yığmamız isə 6 xalla 86-cı yerdə qərarlaşıb.

Hindistan 12 xalla liderdir. 11 xal toplayan ABŞ ikinci pillədə qərarlaşıb. 10 xala sahib yığmalardan Hollandiya üçüncü, Çexiya dördüncü, Gürcüstan beşincidir.

Qadınlardan ibarət əsas yığmamız VII turda Hindistanla üz-üzə gələcək. İkinci komandamız Belarusla, üçüncü yığmamız isə Boliviya ilə görüşəcək.

Favoritlərdən Rusiya Polşa ilə, Çin Ukrayna ilə, ABŞ Rumıniya ilə, Gürcüstan Hollandiya ilə, Macarıstan Filippinlə mübarizə aparacaq.

6 turdan sonra qadınlardan ibarət əsas millimiz 10 xalla altıncı pillədə qərarlaşıb. 7 xala malik üçüncü yığmamız 37-ci, ikinci komandamız isə 38-ci yeri tutur.

Rusiya və Ukrayna 11 xalla 1-2-ci yerləri bölüşdürürlər. 10 xala malik Polşa üçüncü, Rumıniya dördüncü, Hindistan isə beşincidir.
 

Olimpiada-2016
VII tur
Kişilər
 
Xorvatiya (2619) – Azərbaycan-1 (2705) – 0.5:3.5
İvan Sariç (2668) – Şəhriyar Məmmədyarov (2761) – 0.5:0.5
Miladan Palas (2623) – Teymur Rəcəbov (2722) 0:1
Zdenko Kozul (2622) – Rauf Məmmədov (2666) – 0:1
Ante Brkiç (2584) – Eltac Səfərli (2688) – 0:1
 
Azərbaycan-2 (2576) – Venesuela (2428) – 2:2
Vasif Durarbəyli (2612) – Eduardo Bonelli (2650) – 0.5:0.5
Ülvi Bacarani (2509) – Xose Rafael Noqal (2436) – 0:1
Qədir Hüseynov (2625) – Vilson Morales (2378) – 1:0
Namiq Quliyev (2577) – Daniel Marin (2434) – 0.5:0.5
 
Azərbaycan-3 (2350) – ICCD (2312) – 1:2
Vüqar Əsədli (2406) – Yehuda Qruenfeld (2451) – 1:0
Nail Bəşirli (2387) – Duilio Kollutiis (2441) – 0:1
Abdulla Qədimbəyli (2294) – Vladimir Klasan (2401) – 
Pərviz Qasımov (2323) – Enxbayar Yançivnyambuu (2049) – 0:1
 
VI turdan sonra turnir cədvəli: 1. Hindistan – 12 xal; 2. ABŞ -11; 3. Hollandiya – 10; …13. Azərbaycan-1, …21. Xorvatiya – hər ikisi 9, …34. Azərbaycan-2, Venesuela – hər ikisi 8; …86. Azərbaycan-3, …89. ICCD – hər ikisi 6.
 
Qadınlar
Azərbaycan-1 (2320) – Hindistan (2403) – 2.5:1.5
Zeynəb Məmmədyarova (2295) – Dronavalli Harika (2542) – 0.5:0.5
Günay Məmmədzadə (2361) – Rout Padmini (2408) – 1:0
Gülnar Məmmədova (2304) – Saçdev Tania (2402) – 1:0
Aydan Höccətova (2339) – Svaminazan Soumya (2379) – 0:1
 
Azərbaycan-2 (2248) – Belarus (2196) – 3.5:1.5
Türkan Məmmədyarova (2304) – Nastassya Ziaziulkina (2382) – 0.5:0.5
Nərmin Xələfova (2219) – Olqa Bedelka (2222) – 1:0
Ülviyyə Fətəliyeva (2234) – Yekaterina Boqdan (2120) – 1:0
Nərgiz Umudova (2247) – Tatyana Revo (2087) – 1:0
 
Azərbaycan-3 (2016) – Boliviya (1997) – 2.5:1.5
Nərmin Məmmədova (2230) – Mariya Ramires (2104) – 1:0
Xanım Balacayeva (2147) – Natali Monro (2105) – 0.5:0.5
Gövhər Beydullayeva (1994) – Lusia Estrada (1941) – 0.5:0.5
Ayan Allahverdiyeva (1780) – Cessika Molina (1883) – 0.5:0.5
 
VI turdan sonra turnir cədvəli: 1. Rusiya, 2. Ukrayna – hər ikisi 11 xal; 3. Polşa, 4. Rumıniya, 5. Hindistan, 6. Azərbaycan-1 – hamısı 10; …36. Belarus, 37. Azərbaycan-2, 38. Azərbaycan-3, …51. Boliviya – hamısı 7.

Son yazılar

Yuxarı