Bakıda keçirilən 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının IX turunun cütlənmələri məlum olub.
Korner.az-ın məlumatına görə, kişilərdən ibarət əsas yığmamız Rusiya şahmatçıları ilə qarşılaşacaq.
İkinci komandamız isə Vyetnamdan olan zəka sahibləri ilə yarışacaq. Azərbaycan-3 komandası isə Hondurasa rəqib olub.
Qadınlardan ibarət əsas yığmamızın rəqibi turnirin favoritlərindən olan Ukrayna yığmasıdı. İkinci komandamız Fransa ilə, üçüncü yığma isə Əlcəzayirlə qarşılaşacaq.
Bakı Şahmat Olimpiadası
IX tur
Kişilər
Azərbaycan-1 – Rusiya – 0.5:2.5
1. Şəhriyar Məmmədyarov (2761) – Sergey Karyakin (2769) – 0.5:0.5
2. Teymur Rəcəbov (2722) – Vladimir Kramnik (2808) – 0:1
3. Rauf Məmmədov (2666) – Yevgeni Tomaşevski (2731)
4. Arkadi Naydiç (2696) – Aleksandr Qrişuk (2754) – 0:1
Vyetnam – Azərbaycan-2 – 2.5:1.5
1. Liem Quanq Le (2723) – Vasif Durarbəyli (2612) – 1:0
2. Nqoc Nquyen (2633) – Nicat Abbasov (2552) – 0.5:0.5
3. An Xoy Nquyen (2448) – Qədir Hüseynov (2625) – 0.5:0.5
4. Tien Hay Dao (2486) – Namiq Quliyev (2572) – 0.5:0.5
Honduras – Azərbaycan-3 – 1:3
1. Juliyen Ramirez (2269) – Vüqar Əsədli (2406) – 0.5:0.5
2. Daniel Kolindres (2166) – Nail Bəşirli (2387) – 0:1
3. Nahun Gavarette (2149) – Abdulla Qədimbəyli (2294) – 0.5:0.5
4. Serxio Huget (2099) – Pərviz Qasımov (2323) – 0:1
Turnir cədvəli: 1.ABŞ – 14 xal, 2.Hindistan – 14, 3.Ukrayna – 14, 4. Rusiya – 13,5.Azərbaycan-1 – 13, …19.Azərbaycan-2 – 11, …86.Azərbaycan-3 – 8.
Qadınlar
Ukrayna – Azərbaycan-1 – 2.5:0.5
1. Anna Muziçuk (2550) – Zeynəb Məmmədyarova (2295) – 1:0
2. Mariya Muziçuk (2539) – Günay Məmmədzadə (2361) – 1:0
3. Anna Uşenina (2457) – Gülnar Məmmədova (2304) – 0.5:0.5
4. İnna Qaponenko (2416) – Aydan Höccətova (2339)
Fransa – Azərbaycan-2 – 3:1
1. Sofi Miliye (2362) – Türkan Məmmədyarova (2304) – 1:0
2. Silvia Kolla (2301) – Nərmin Xələfova (2219) – 0.5:0.5
3. Nino Maysuradze (2256) – Ülviyyə Fətəliyeva (2234) – 0.5:0.5
4. Andrea-Kristiana Navrotesku (2235) – Nərgiz Umudova (2247) – 1:0
Əlcəzair – Azərbaycan-3 – 2:2
1. Sabrina Latreş (2059) – Nərmin Məmmədova (2230) – 0.5:0.5
2. Amina Mejud (2043) – Xanım Balacayeva (2147) – 0:1
3. Zineb Dina Abdi (1953) – Gövhər Beydullayeva (1994) – 0.5:0.5
4. Hayat Tubal (1921) – Aynur Katanova (1784) – 1:0
Turnir cədvəli: 1.Çin – 14 xal, 2.ABŞ – 14, 3.Polşa – 13, …10.Azərbaycan-1 – 12, …18.Azərbaycan-2 – 11, …28.Azərbaycan-3 – 10.